Сенсаційні археологічні знахідки представлено в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» на виставці «Дари у світ «Вальхалли» (нові поховальні  пам’ятки давніх германців на території Західної України)». Виставка відкрита з 9 листопада у виставковій залі музею за адресою: м. Винники, вул. Івасюка 5.

Відкриття виставки відбулося під час чергової міжнародної наукової конференції, яка проводилася у м. Винниках 9-11 листопада цього року. Її організатори – КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», Інститут археології Жешівського університету, співорганізатори – кафедра археології та спеціальних галузей історичної науки Львівського національного університету імені Івана Франка, Інститут археології НАН України, департамент архітектури та розвитку містобудування ЛОДА та Винниківська міська рада.

Винники недаремно називають новим археологічним осередком та науковим центром, адже вже стало традиційним започатковане вісім років тому проведення на базі КЗ ЛОР “Історико-краєзнавчий музей” щорічних тематичних наукових конференцій.

Цьогорічна тема конференції «Міграції і інновації: у пошуках первинності ідей, речей і людей» є особливо важливою, адже світове наукове товариство останнім часом виявляє велике зацікавлення до проблем дослідження механізмів потрапляння нових технологій, речей або елементів світогляду в нові суспільства, їхньої адаптації й історичної долі. У конференції взяли участь провідні фахівці з України, Молдови, Білорусі та Польщі, зокрема декан історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Роман Шуст, доктори історичних наук Михайло Відейко, Леонід Залізняк, Віталій Отрощенко, Роман Литвиненко, Юрій Бровендер, завідувач відділу біоархеології Інституту археології НАН України Інна Потєхіна, завідувач відділу Польовий комітет Інституту археології НАН України Юрій Болтрик, делегат Польської академії  наук і мистецтв для співпраці з Україною професор Ян Махнік, директори археологічних музеїв у Кракові та Познані Яцек Гурскі та Мажена Шмит, професор Інституту археології Жешівського університету Малгожата Рибіцька та інші.  Доповіді засвідчили глибину дослідження важливих проблем сучасної археології, багато з них мали міждисциплінарний характер. Значна увага на конференції була приділена і проблемам вивчення пшеворських поховань, зокрема представлених на виставці сенсаційних знахідок, виявлених під час розкопок могильника у липні 2017 року. Саме дослідженню могильника Карів-І в Західному Побужжі і була присвячена доповідь науковців, учасників археологічної експедиції Ярослава Онищука, Наталії Білас, Наталії Стеблій та Ярослава Погоральського.

Розкопки, проведені науковцями КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» спільно з кафедрою археології Львівського національного університету імені Івана Франка,  дали неочікуваний і, одночасно, сенсаційний матеріал. У двох досліджених кремаційних захороненнях було виявлено надзвичайно важливі для європейської та світової археології знахідки, у тому числі рідкісні для нашої території провінційно-римські імпорти кінця І – середини ІІ ст. н.е. Зокрема, знайдено частини великої глиняної червонолакової посудини (т.зв. «terra siggilata»), скляні кубки та мисочки, металеві предмети побуту, елементи спорядження вершника та зброя. Найціннішими серед знахідок є два бронзові казани,  один із них, прикрашений трьома чоловічими погруддями, на сьогодні є третьою подібною знахідкою в Європі (два попередні були виявлені в багатих князівських похованнях в Чехії та Польщі). Нововідкрита пам’ятка археології є надзвичайно цінною не тільки для України, а й країн Центральної Європи, а знайдені речі, частина яких відреставрована зусиллями КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», гідні експонуватися на виставках у провідних музеях Європи.

Крім знахідок із могильника Карів, на виставці представлені також матеріали з пам’яток Малашівці, Новий Яричів і Судова Вишня. Визначальним для пшеворської культури є поховальний обряд, специфічною ознакою якого є наявність у похованнях ритуально пошкодженої зброї, серед якої найчастіше зустрічаються наконечники списів, мечі, шпори, умбони, держаки щитів, ножі. Поховальний інвентар доповнюють поясні пряжки, фібули, підвіски-лунниці, пінцети, вапнякові пряслиця тощо. Покладання зброї в похованнях воїнів – риса, властива лише пшеворській культурі. Носіями цього звичаю були кельти. Від кельтського світу пшеворські племена також перейняли обряд зумисного псування предметів озброєння перед вкладанням їх у могилу. Це, в першу чергу, стосувалося мечів, зігнутих вдвічі або втричі. Пошкодженню піддавалися також наконечники списів, держаки щитів, умбони, рідше – ножі і шпори. Отже, непридатними робились, в основному, гострі предмети. У кельтів цей звичай відображав певні релігійні уявлення, що вимагали зі смертю воїна символічно умертвити і його зброю для потреб у потойбічному світі. Страхом живих перед мертвими пояснюється звичай пшеворських племен устромляти зброю в дно поховальної ями. Крім мечів, для таких цілей використовувалися наконечники списів, ножиці, інші колючі і ріжучі предмети.

Виставка «Дари у світ «Вальхалли»  та міжнародна наукова конференція вкотре засвідчують, що КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» м. Винники є важливим осередком розвитку археологічної науки в Україні.

 

 

 

на виставці на відкритті відкриття виступ на відкритті 1 2 4 скло

3 terra_siggilata kazan z syrenamy ріг ланцюг

Відео за адресою:

https://zaxid.net/u_vinnikah_vistavili_unikalni_ritualni_rechi_davnih_germantsiv_znaydeni_na_sokalshhini_n1441113

https://www.youtube.com/watch?v=OQAAeik2FUo

 

Залишити відповідь